Chronimy zdrowie – październik 2023

Październik już od wielu lat uznawany jest na całym świecie za Miesiąc Świadomości Raka Piersi (ang. Breast Cancer Awareness Month).
W tym szczególnym okresie podejmujemy tematy związane z profilaktyką, diagnostyką oraz nowoczesnym leczeniem nowotworów piersi.

W ramach kampanii, 15 października 2023 roku przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka. Jako redakcja
biuletynu Chronimy Zdrowie pragniemy przyłączyć się do szeregu akcji edukacyjnych związanych z profilaktyką oraz budzeniem świadomości i czujności onkologicznej.

Obecnie na raka piersi choruje około 140 tysięcy Polek. Każdego roku notuje się około 20 tysięcy nowych zachorowań. Rak piersi jest w naszym kraju na pierwszej pozycji, jeśli chodzi o zachorowalność kobiet na nowotwory(około 23% wszystkich zachorowań) i na drugim, pod względem umieralności kobiet na nowotwory (15% przypadków wszystkich zgonów). Główną przyczyną tak wysokiej umieralności na raka piersi jest zbyt późne wykrycie choroby, gdy nowotwór jest już w zaawansowanym stadium. W większości przypadków regularne badanie pozwala wykrywać zmiany nowotworowe na wczesnym etapie zaawansowania, a w konsekwencji zastosować skuteczne leczenie i umożliwia całkowite wyleczenie, dlatego warto regularnie wykonywać badania diagnostyczne piersi: samobadanie oraz mammografię i USG.

W bieżącym biuletynie również o tym, że samotności może wpędzić w choroby. Krótkotrwałe epizody samotności zdarzają się praktycznie każdemu, jednak gdy poczucie samotności i izolacji towarzyszy nam stale, może przyczyniać się do zwiększenia ryzyka wielu chorób. Co grozi samotnym? Jak sobie radzić z przewlekłą samotnością? Ważne pytania, więc szukamy odpowiedzi.

Beata Śleszyńska