Chronimy zdrowie – wrzesień 2022

No cóż, koniec wakacji. Dzieci wróciły do szkoły, robi się chłodniej i tak jakoś smutno, bo za nami smaki lata… truskawki, czereśnie, wiśnie.

Ale pocieszajmy się, bo przed nami wspaniałe kolory jesieni i jeszcze świeże, polne pomidory, z których można zrobić przepyszną zupę pomidorową po florencku. Przepis znajdziecie właśnie w tym wydaniu biuletynu.

A co jeszcze proponujemy w tym wydaniu? Otóż, rozprawiamy się z pytaniem czy umiarkowane picie jest dobre dla zdrowia? W badaniach, od prawie dwóch dekad twierdzi się, że alkohol pity umiarkowanie może się przyczyniać do lepszego zdrowia, Przeanalizujmy, co wiemy o alkoholu. Wiemy, że ilekroć komórki lub tkanki naszego ciała są narażone na nawet niskie stężenia alkoholu, skutki są prawie bez wyjątku szkodliwe. Wiemy również, że 8 na 100 osób pijących w ilościach nieznacznych do umiarkowanych stanie się alkoholikami. Na ogół nie jest możliwe, by osoba sięgająca po ten pierwszy alkohol wiedziała, czy znajdzie się wśród tych 8 proc. przyszłych alkoholików. Jak pisze autor artykułu, badania mówią nam, że aby odnieść w ciągu całego swego życia jakąkolwiek domniemaną korzyść z umiarkowanego picia alkoholu, trzeba by, pijąc, jednocześnie poprawić zarówno swój styl życia, jak i stan swojego zdrowia. Natomiast, jeśli poprawi się obie te rzeczy, to będziecie mogli alkohol całkowicie pominąć — ponieważ poprawa stylu życia i stanu zdrowia znacznie zwiększy wasze szanse na dłuższe i lepsze życie! A rezygnacja z alkoholu sprawi, że zniknie ryzyko stania się alkoholikiem — częścią owej 8-procentowej populacji, która doświadczy raczej krótszego niż dłuższego życia.

W temacie relacji i wsparcia emocjonalnego piszemy o tym, jak wspólnie spędzony czas przy spożywaniu posiłków wpływa korzystnie na budowanie relacji z dziećmi i młodzieżą. Warto przeczytać, bo organizacja wspólnych posiłków może okazać się prosta a przy tym przyniesie wiele korzyści dla zdrowia rodziny.

Beata Śleszyńska

Do pobrania

Plik Opis
pdf Chronimy zdrowie – wrzesień 2022