Chronimy zdrowie – czerwiec 2021

Czerwiec to dla mnie, obok maja, najpiękniejszy miesiąc w roku. To czas kwitnienia róż i maków oraz soczystej zielonej trawy. To czas truskawek i czereśni. To czas snucia wakacyjnych planów.

W czerwcu mamy najdłuższy dzień w roku. Wraz z nastaniem długich dni nie wszyscy odczuwają potrzebę dłuższego snu. Dlatego w tym numerze trochę przekornie, bo piszemy o tym, jak ważny jest sen i to przed 22.00. Bez niego, jak bez powietrza, żyć się nie da. Dlaczego więc jest tak niedoceniany, odkładany na później, często byle jaki?
Na temat snu i jego wartości dla zdrowia fizycznego i psychicznego pisaliśmy już nie jeden raz, ale dziś spojrzymy na temat zaburzeń snu powiązanych z przewlekłym stresem, który z kolei zaburza rytm kortyzolu.
Spojrzymy również na kolejne badania, które zostały niedawno opublikowane pokazujące korelację między dietą rośliną a lżejszym przebiegiem COVID-19. W badaniu osoby, które zgłaszały jako swój sposób żywienia dietę roślinną lub pescowegetariańską, przechodziły COVID-19 lżej w porównaniu do grupy kontrolnej.
Lato to czas, kiedy wypijamy dużo więcej wody i to dobrze, bo bez niej nie przetrwamy nawet 2 dni. Woda wchodzi w skład każdej komórki, a nasz organizm składa się z niej w ok. 60-70%. Jest naszym budulcem i stanowi środowisko wielu reakcji biochemicznych zachodzących w naszym ciele. Pozwala na utrzymanie stałej temperatury ciała, jest składnikiem płynów ustrojowych, a także żółci i soków trawiennych. Dlaczego właściwe nawodnienie jest ważne? Zapraszam do lektury najnowszego numeru Chronimy Zdrowie.

Beata Śleszyńska
redaktor wydania

Do pobrania

Plik Opis
pdf Chronimy Zdrowie - czerwiec 2021