Chronimy zdrowie – luty 2021

W lutowym biuletynie o aktywności fizycznej. Choć za oknem śnieg i mrozik, to zachęcamy do kontynuacji postanowień noworocznych a często jednym z nich jest większa aktywność fizyczna.

Niestety wiele osób szybko zarzuca swoje plany i wraca do starych nawyków. Dzień 12 stycznia został nawet nazwany „dniem rezygnacji”, ponieważ często motywacja wygasa właśnie wtedy. A przecież zmiana naprawdę jest możliwa, ale wymaga utrwalenia dobrych nawyków, a to trwa dłużej niż 12 dni. Oczywiście my również wiemy, że ruch to zdrowie. Ale czy jesteśmy świadomi co tak naprawdę dzieje się w naszym ciele pod wpływem aktywności fizycznej? Dlaczego ruch jest tak istotny dla zdrowia, a szczególnie dla naszej psychiki i równowagi hormonalnej?

Różne zaburzenia w strefie zdrowia psychicznego dotykają coraz więcej osób. Szacuje się, że do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. Warunki, w których żyjemy, tempo życia, strach wywołany pandemią, izolacja społeczna sprawiają, że choroba ta dotyka wszystkich, bez względu na płeć i wiek. Cierpią na nią zarówno dzieci i młodzież jak i osoby starsze. W tej chwili dotyka nawet 10% polskiego społeczeństwa, przy czym wiele osób nawet nie wie, że na nią choruje i nie szuka pomocy. Nawet co czwarty Polak doświadczy w ciągu swojego życia problemów ze zdrowiem psychicznym.

Dlatego jednym z kluczowych warunków pozostawania w dobrej kondycji psychicznej jest zdrowe ciało. Zupełnie jak w przysłowiu — w zdrowym ciele zdrowy duch. Regularna aktywność fizyczna, zrównoważona dieta oraz odpowiednia ilość snu te ważne elementy zdrowego stylu życia, to podstawy, o które należy zadbać, by cieszyć się dobrym zdrowiem nie tylko fizycznym, ale także psychicznym. Zatem, zachęcam do kontynuacji postanowień noworocznych, ruszajmy się więcej a na pewno nasze samopoczucie poprawi się. Do dzieła, niech mrozik nam w tym nie przeszkadza.

Beata Śleszyńska
redaktor wydania

Do pobrania

Plik Opis
pdf Chronimy zdrowie - luty 2021