||

Ogólnopolski Zjazd Drużyn ZHA

[vc_row][vc_column][vc_column_text]W dniach 06.02 – 10.02 2019 r. odbył się w Szczecinie zjazd Pathfinder / Adventurer dotyczący króla Salomona pod hasłem „Zaplątany”. Zuchy z całej Polski miały okazję zapoznać się bliżej z historią wzlotu i upadku wielkiego mędrca biblijnego. Działo się to poprzez scenki teatralne odgrywane w barwnych strojach. Aktorami była kadra zuchowa i harcerska. Wraz z Salomonem zuchy przeżywały jego powołanie na króla Izraela, prośbę o mądrość i budowę świątyni z tekturowych pudełek. Uczestniczyły w świętowaniu ukończenia świątyni i oglądały unoszącą się chwałę w postaci dymu z dymiarki.

 

Młodzi uczestnicy zjazdu tańczyli na dworze króla Salomona w barwnych strojach plemion pogańskich (zrobionych przez siebie z bibuły), z którymi spowinowacił się Salomon poprzez liczne małżeństwa. Poznali niektóre bóstwa pogańskie którym uległ Izrael i mogli porównać z nauką Boga biblijnego oglądając najwyższego kapłana oddającego ofiarę paschalną na uroczystościach ogłoszonych przez króla Salomona. Zuchy zdobywały sprawność godną mędrca – „sprawność łamigłówki” (sprawność opracowaną przez polską kadrę zuchową). Przy jej zdobywaniu liczyła się pomysłowość, szybkość myślenia, sprawność kojarzenia, logika. Było to wykorzystane do rozwiązywania zadań zapisanych różnymi szyframi, tworzenie i rozwiązywanie krzyżówek, labiryntów, kalamburów, wykonania własnej gry planszowej z zadaniami oraz gier terenowych. Nie zabrakło licznych pląsów przy piosenkach i zabaw zuchowych. Wielką atrakcją na dworze króla Salomona były teatrzyki pacynkowe – przedstawione jako dobranocki z morałem godnym przypowieści Salomona. Każdego dnia uroku dodawało śpiewnie hymnu zuchowego zjazdu pt.:”Piosenka o Salomonie” oraz harcerskiego pt.: „Winnica Salomona”.

 

Zuchy biorące udział w zajęciach wyjechały z wiedzą, którą można określić słowami z Przyp. Sal. 3, 13 – 14 ”Błogosławiony człowiek, który znalazł mądrość… gdyż nabyć ją jest lepiej niż nabyć srebro i zdobyć ją znaczy więcej niż złoto”. Prócz naszywek ze sprawnością zuchy otrzymały na zakończenie spotkania łamigłówki zręcznościowe i zapłatę za dobrze wykonywane przez cały zjazd zadania – pieniążki z jadalnego papieru waluty euro.”Godzien jest robotnik zapłaty swojej”. (1 Tym.5, 18).

 

A.A.S.[/vc_column_text][vc_gallery type=”image_grid” images=”7362,7363,7364,7365,7366,7367,7368″][/vc_column][/vc_row]