||

Weekend reformacji w Gdańsku

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

W dniach 17-19 listopada 2017 w Gdańsku odbył się tzw. weekend reformacji.

W niniejsze przedsięwzięcie było zaangażowanych wielu członków zboru, którzy z sercem podeszli do powierzonych im zadań, w wyniku czego cała akcja stała na wysokim poziomie pod każdym względem. Dlatego już teraz pragnę gorąco podziękować wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji wspomnianego wydarzenia.

Całość rozpoczął wykład miejscowego pastora, dotyczący usprawiedliwienia z łaski przez wiarę – fundamentu reformacji, w piątkowy wieczór.

W sobotę po nabożeństwie i wspólnym posiłku udaliśmy się do centrum miasta, a konkretnie na starówkę, gdzie miał miejsce happening, upamiętniający moment przybicia przez Lutra 95 tez przeciwko odpustom do drzwi katedry w Wittenberdze. W płomiennych słowach „Marcin Luter” i „Filip Melanchton” uświadamiali mieszkańcom Gdańska, że jedynie Jezus Chrystus jest w stanie zapewnić im szczęście i zbawienie. Wielu ludzi przystawało i słuchało z zaciekawieniem słowa żywota. W międzyczasie pozostali adwentyści prowadzili ciekawe rozmowy z wieloma przechodniami. Zostały rozdanie spore ilości literatury ewangelizacyjnej. Na koniec ludzie zostali zapoznani z historią powstania Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego i zachęceni do odwiedzenia miejscowego zboru oraz uczestnictwa w dalszych programach, po czym wszyscy udaliśmy się naprędce do kościoła, by zdążyć na kolejny wykład odnośnie dziedzictwa reformacji. Wieczór zakończyliśmy projekcją filmu „Jan Wiklif”.

Niedzielny poranek upłynął na gorączkowych przygotowaniach do wystawy. Każdemu zależało, aby wszystko prezentowało się jak najlepiej. Nasze drogie siostry przygotowały smaczny poczęstunek na pięknie udekorowanych stołach, a trzaskający wesoło w kominku ogień zachęcał do posiedzenia tam nieco dłużej. Oprócz słodkości i herbatki, oczekujący mogli uraczyć się filmami opisującymi historię reformacji. Na górze czekali na nich przewodnicy, którzy opowiadali o głównych założeniach reformacji, a następnie oprowadzali zainteresowanych po pięciu stanowiskach, na których specjalnie przygotowani prelegenci opowiadali o poszczególnych reformatorach. Przedstawionymi postaciami byli: Jan Wiklif, Jan Hus, Marcin Luter, Jan Kalwin oraz William Miller (i przy okazji historia adwentyzmu). O 18:00 odbył się ostatni wykład na temat historii reformacji w Gdańsku.

Oprócz wielkiej rzeszy ludzi na starówce przez cały program przewinęło się piętnaście osób spoza naszego Kościoła. Jesteśmy Bogu wdzięczni za każdą z nich.

Osobiście uważam, że była to najlepsza akcja, jaką w tym roku przeprowadziliśmy, choć nie obyło się bez pewnych potknięć. Bóg jednak ciągle nas rozwija i z roku na rok jest coraz lepiej. Niech Bóg błogosławi nasz zbór i wszelkie inicjatywy podejmowane przezeń w przyszłości!

Jarosław Jarosz

[/vc_column_text][vc_gallery type=”image_grid” images=”3907,3908,3909,3910,3911,3912″][/vc_column][/vc_row]