|

Teatr biblijny dla romskich dzieci i młodzieży w Bystrzycy Kłodzkiej

W roku szkolnym 2012 / 2013 w Bystrzycy Kłodzkiej, Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, zorganizował na życzenie Romskiej Chrześcijańskiej Wspólnoty Zielonoświątkowej zajęcia z religii adwentowej. Dzięki zajęciom katechetycznym z dziećmi i młodzieżą z romskich rodzin, wspólnota Kościoła Adwentystów z pobliskiego zboru w Służejowie miała okazję brać udział dnia 21.04.2013 r w pięknym spotkaniu rodzin chrześcijańskich. Spotkanie to zorganizował pastor Andrzej Walawski ze wspólnotą romskiego zboru w Bystrzycy Kłodzkiej. Katecheci Anna i Adam Sobaszek przygotowali na ten dzień przedstawienie wraz z dziećmi i młodzieżą romską, do którego piękne, artystyczne maski wykonała Beata Haba ze zboru w Bytomiu.

Bracia i siostry ze zborów : romskiego i adwentowego spotkali się całymi rodzinami by wspólnie wysłuchać pieśni wykonywanych przez romski zespół rozśpiewujący, obejrzeć spektakl teatralny słowno – muzyczny pt. „Noe i potop” (przygotowany przez katechetów wraz z dwudziestoma dziećmi romskimi), wysłuchać wykładu Słowa Bożego brata Józefa Kani, brata ze zboru romskiego Zygmunta Mirga oraz pastora zboru romskiego Andrzeja Walawskiego.

Po uczcie duchowej romscy bracia i siostry zaprosili swoich gości na wspólny wegetariański posiłek, na który składały się kanapki i soki owocowe.

Współpraca z romskim zborem w Bystrzycy Kłodzkiej to nie tylko wspólne spotkanie niedzielne rodzin – w następny dzień w poniedziałek 22.04.2013r dzieci w kolorowych przebraniach i maskach zwierząt przy dekoracjach arki przedstawiły spektakl: „Noe i potop” w Szkole Podstawowej Nr 1 w Bystrzycy Kłodzkiej.  Jako uczniowie tej szkoły zostali ciepło przyjęci przez dyrektora Pana Longina Marzyńskiego oraz swoich nauczycieli, którzy nie ukrywali zaskoczenia i aprobaty dla umiejętności swoich wychowanków.

Romskie dzieci i młodzież z całego serca śpiewały i grały piękne pieśni zarówno w języku romskim jak i polskim, pląsały rytmicznie z chustami i recytowały z pamięci całe fragmenty Słowa Bożego dotyczącego znaczenia oczekiwania na przyjście Pana Jezusa – jak dawniej Noe oczekiwał potopu i sądu nad ludźmi.

Przybywające na spektakl dzieci na pamiątkę otrzymały „bileciki” z ilustracją i tekstem Słowa Bożego dotyczącego potopu oraz informacji, gdzie te historie znajdą w swoich Bibliach. Dla chętnych przygotowano małe Biblie z Nowym Testamentem tzw. „gedeonitki” które rozdawano po przedstawieniu. Teatrzyk obejrzało w dwóch turach około 200 dzieci.

A. S.