Chronimy Zdrowie – luty 2024

Za oknem szaro i deszczowo. Pogoda często rozczarowuje miłośników zimy. Śnieg i mróz pojawi się tylko w epizodach do końca lutego 2024 (przynajmniej takie czytam prognozy).

A więc istnieje duża szansa, że ostatni miesiąc meteorologicznej zimy zapisze się jako jeden z najcieplejszych w historii pomiarów meteorologicznych. My tymczasem, przygotowujemy naszych Czytelników do wiosny, zachęcając do przeczytania artykułu o przesileniu wiosennym, które naprawdę może dać się we znaki. Przesilenie wiosenne pozbawia nas sił, powoduje zmęczenie i brak chęci do życia, problemy z koncentracją, senność. Może mu towarzyszyć rozdrażnienie, kołatanie serca, poczucie wewnętrznego niepokoju. Co w takim razie zrobić? Odpowiedź poniżej!

W lutowym biuletynie odpowiadamy również na pytanie, dlaczego tak trudno niektórym osobom zrzucić parę kilogramów? Nadwaga i otyłość to problem nie tylko estetyczny — z powodu nadwagi i otyłości co roku umiera 2,8 mln dorosłych. Jeśli należysz do grona osób, które bezskutecznie zmagają się z dodatkowymi kilogramami, sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić stan swojego zdrowia i wydłużyć życie.

Podczas odchudzania należy przede wszystkim pamiętać, że odchudzając się bez rozsądku, można się ciężko rozchorować! Należy również pamiętać (o czym piszemy w kolejnym artykule), że na liście zaburzeń odżywiania o podłożu psychicznym znajduje się ortoreksja. To obsesyjne kontrolowanie jakości spożywanego jedzenia, z koncentracją na zdrowe i „właściwe” produkty. Celem ortoreksji nie jest pozbycie się zbędnych kilogramów, a zachowanie zdrowia, uniknięcie chorób i przedłużenie życia. To uzależnienie XXI wieku dotyczy głównie kobiet. Co i jak się je, staje się treścią życia ortorektyków.

Aby jednak zakończyć czymś pozytywnym — zachęcam do wspólnego gotowania! Tym razem, proponujemy angielską zapiekankę tzw. Shepherd’s pie w wersji vege. Spróbujcie koniecznie, bo to pyszne i proste danie, świetny pomysł na posiłek dla całej rodziny.

Beata Śleszyńska

Do pobrania

Plik Opis
pdf Chronimy Zdrowie – luty 2024