Chronimy Zdrowie – styczeń 2024

Kolejny rok za nami. Zwiększona liczba samobójstw, epidemia depresji i lęków wśród dzieci, alkoholizm i uzależnienia, depresja, zaburzenia odżywiania, fobie to niektóre problemy zdrowia psychicznego.

Zewsząd słyszymy, że psychika Polaków w ostatnich latach uległa dramatycznemu pogorszeniu. Instytucje, media i zwykli ludzie biją na alarm. Co zrobić, by rozpoczęty 2024 rok nie był pasmem stresów i problemów psychiczno-emocjonalnych?

Mamy dla Was 5 porad, dzięki którym, mamy nadzieję, zachęcimy Was do zadbania o swoje zdrowie psychiczne.

Po raz pierwszy na łamach biuletynu piszemy o założeniach diety fleksitariańskiej. Nazwa „fleksitarianizm” powstała z połączenia dwóch słów angielskich „flexible” (elastyczny) i „vegetarian” (wegetarianizm). Dieta fleksitariańska polega na ograniczeniu spożycia mięsa i innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Wraz z upływem czasu powstało kilka odmian diety fleksitariańskiej. Niektórzy fleksitarianie całkowicie rezygnują z czerwonego mięsa, ale jedzą mięso białe (semiwegetarianizm). Inni dopuszczają tylko spożywanie mięsa drobiowego (pollotarianizm), a jeszcze inni w jadłospisie uwzględniają tylko ryby (peskatarianizm). Co zrobić, aby jeść mniej mięsa? Zapraszamy do lektury.

Zima, to czas kiedy częściej łapiemy infekcje górnych dróg oddechowych, dlatego po raz kolejny piszemy o prostych zabiegach z hydroterapii wykonanych w domu. Jak widać, wodę zdrowo jest nie tylko pić — jest ona również nieoceniona w leczeniu.

Beata Śleszyńska

Do pobrania

Plik Opis
pdf Chronimy Zdrowie – styczeń 2024