Chronimy zdrowie – grudzień 2023

Statystyczny dorosły choruje na przeziębienie nawet 4 razy do roku. Infekcjom towarzyszą uciążliwe i powszechnie znane wszystkim objawy, w tym szczególnie często zgłaszany przez pacjentów ból gardła, który w 70 do 95 proc. przypadków ma podłoże wirusowe. Jak poradzić sobie z bólem gardła?

W większości przypadków na pewno nie antybiotykiem — podkreślają specjaliści. Choć ostatnio często słyszę, że „nie istnieją żadne leki i preparaty, które mógłby wzmocnić odporność i uchronić nas przed zakażeniem”, to przeczą temu doniesienia naukowe zgromadzone w bazach badań medycznych, które pełne są informacji o istotnej roli jaką witaminy oraz różne fitozwiązki grają w aktywizowaniu układu immunologicznego — np. witamina D, wspiera rozpoznanie patogenów oraz proces przemiany limfocytów T w komórki atakujące szkodliwe drobnoustroje oraz te zapamiętujące antygen (co umożliwia podczas ponownego ataku błyskawiczną reakcję). Jak wiadomo lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto dowiedzieć się, co nauka mówi o „babcinych”, prostych opartych na zdrowym stylu życia sposobach.

W grudniowym biuletynie piszemy po raz kolejny o relacjach. Okres świąteczno-noworoczny to czas, kiedy zwalniamy tempo, spędzamy ze sobą więcej czasu, myślimy o naszych bliskich. To ważne, aby zrozumieć jak zdrowe relacje oparte na zrozumieniu i miłości wpływają na nasze zdrowie. Dr Dean Ornish napisał „Nie znajduję w medycynie innego czynnika leczniczego, który miałby większy wpływ na zdrowie, niż miłość”.

Beata Śleszyńska

Do pobrania

Plik Opis
pdf Chronimy Zdrowie – grudzień 2023