Chronimy zdrowie – czerwiec 2023

15 czerwca ruszyła 4. edycja ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Porozmawiajmy szczerze o otyłości”.

Jej celem jest budowanie społecznej świadomości, że otyłość to choroba, a osoby, których dotyka zasługują na takie samo traktowanie i empatię, jak wszyscy inni chorzy. Brak rozumienia otyłości jako choroby przekłada się na przekonanie, że jest ona świadomym wyborem chorego i efektem jego słabej woli czy niewłaściwego stylu życia, co jest krzywdzące dla tej grupy chorych.
Tegoroczna edycja kampanii odbywa się pod hasłem „Otyłość — zmień spojrzenie”. Podstawą zmiany jest rozmowa — otwarta i szczera, w której posługujemy się językiem włączającym. To komunikacja która w podmiotowy sposób traktuje o pacjentach mierzących się z tą chorobą. Bohaterowie tegorocznej kampanii, w tym m.in. aktorka Aneta Zając i aktor Robert Kudelski, zwracają uwagę na to, z jak ogromnym niezrozumieniem, stygmatyzacją i wykluczeniem mierzą się na co dzień osoby z otyłością. Ambasadorzy podkreślają również, że chorzy są nieustannie oceniani przez pryzmat wyglądu, który niesłusznie definiuje ich cechy, kompetencje a nierzadko także prawa.

Jako redakcja biuletynu Chronimy Zdrowie przyłączamy się do kampanii, mając nadzieję na dobrą edukację zdrowotną w obszarze wiedzy na temat otyłości i osób zmagających się z tą chorobą.

W czerwcowym biuletynie piszemy o tym jak zadbać o zdrowe nerwy. Układ nerwowy to istne centrum dowodzenia naszym organizmem, o którym wielu z nas wie zaskakująco mało. Jego zdrowie i wydajność powinny być priorytetem, ponieważ odpowiednie funkcjonowanie mózgu i komórek nerwowych to sposób, by cieszyć się sprawnością fizyczną i intelektualną na długo.

Beata Śleszyńska

Do pobrania

Plik Opis
pdf Chronimy Zdrowie – czerwiec 2023