Chronimy zdrowie – grudzień 2022

Końcówka roku sprzyja refleksji. Co się w nim wydarzyło? Jaki był to rok? Jak nam się powodziło? Kiepsko? Dobrze? Oj, każdy miałby dużo do powiedzenia.

Wojna w Ukrainie, inflacja, szalejące tempo życia, brak czasu na relacje rodzinne… W takim razie jak zwolnić? Jak inaczej pomyśleć o życiu? Kiedy ostatnio w pełni rozkoszowaliśmy się na smakiem potrawy, którą jedliśmy? A kiedy spędziliśmy rozkoszny czas z rodziną?

Pytania te często pojawiają się w okresie świąteczno-noworocznym. Pomyślmy tylko, poświęcamy mnóstwo czasu na budowę swojej pozycji zawodowej, martwimy się jak spłacić kredyt a wszystko to okupione jest sporą ilością stresu. Kumulowany stres jest przyczyną wielu chorób, takich jak choroby układu krążenia, czy choroby układu pokarmowego, a także wielu dolegliwości natury psychicznej. Wszystkie znane mi badania mówią jasno: zaangażowanie się w relaksujące czynności jest zbawienne dla naszej psychiki.

Niestety, o relaksie i odpoczynku często zapominamy. Swój udział w tym ma także rozwój technologii. Po ciężkim dniu pracy, a nawet w wolnym czasie świąteczno-noworocznym bardzo łatwo jest nam usiąść przed ekranem komputera, telewizora, smartfona. Znów — rozwój technologii pozwala nam na bardzo wiele, także w kwestii relaksu, jednak powoduje także przebodźcowanie nadmiarem treści, które przyswajamy. Zamiast czuć się wypoczętym, czujemy się wiecznie zmęczeni. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia.

Postanówmy, że w okresie świąteczno-noworocznym poświęcimy więcej czasu dla rodziny, dla siebie. Odłożymy na bok komputery, smartfony i telewizor, i spędzimy ten czas inaczej. Jak? Pobudźmy wyobraźnię a pomysły na pewno przyjdą.

Życzymy naszym Czytelnikom zdrowia, dobrego odpoczynku oraz cudownej relacji z bliskimi i Bogiem.
Beata Śleszyńska

Do pobrania

Plik Opis
pdf Chronimy zdrowie - grudzień 2022