Chronimy zdrowie – październik 2022

Z wielu badań wynika, że czas potraktować samotność jako poważne społeczne zagrożenie. Aż 25% osób w Polsce czuje się samotnych. A jesteśmy stworzeni do relacji.

Kontakt z innymi to jedna z podstawowych potrzeb i kluczowa dla dobrej kondycji psychicznej. Niestety pandemia Covid-19 przyczyniła się do pogłębienia problemu. Więzi społeczne systematycznie ulegają osłabieniu, postępuję alienacja, stajemy się dla siebie coraz bardziej anonimowi. Okazuje się, że osoby samotne krócej żyją i częściej doświadczają różnych problemów zdrowotnych. Nawyk unikania znajomych uznany jest tak samo groźny dla zdrowia jak palenie tytoniu, alkoholizm czy brak aktywności fizycznej. Natomiast, utrzymywanie kontaktów z ludźmi i posiadanie zaufanych, bliskich przyjaciół, może pozytywnie wpłynąć na zdrowie. Naukowcy odkryli już jakiś czas temu, że świadomość życzliwych ludzi wokół nas, pomaga redukować poziom adrenaliny i kortyzolu. Jeżeli organizm przez dłuższy czas jest poddany działaniu tych hormonów, zwiększa się ryzyko otyłości, nadciśnienia i zawałów serca. Co więcej, z badań wynika, że uczestniczenie w życiu społecznym, bez zaangażowania się w budowanie relacji, nie ma większej wartości. Więc, nie chodzi o to, żeby mieć setki znajomych na FB, którym możemy „zalajkować” lub powiedzieć „cześć”, ale o to, by mieć komu zwierzyć się i ciepło porozmawiać.

W naszym biuletynie publikujemy również artykuł, który potwierdza z badań naukowych, wartość spożywanych warzyw i owoców nawet w czasie leczenia choroby nowotworowej. Walka z rakiem jest możliwa również poprzez zastosowanie odpowiedniej diety.

Beata Śleszyńska