Chronimy zdrowie – listopad 2019

W trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia, z inicjatywy amerykańskiego dziennikarza Lynna Smitha.

Dziennikarz w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, by przez jeden dzień powstrzymali się od palenia papierosów. Efekt był zaskakujący — aż 150 tysięcy ludzi próbowało przez jedną dobę wytrzymać bez tej używki. W następnych latach akcja objęła swoim zasięgiem wszystkie stany i większość palaczy. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia.

Akcja przyjęła się w wielu krajach na świecie, w tym w Polsce, gdzie organizowane są różne akcje promujące życie bez papierosa. Ale pośród tych wszystkich akcji i informacji są niektórzy co twierdzą, że e-papierosy pomagają rzucić palenie a wielu producentów e-papierosów reklamuje je jako sposób na rzucenie palenia lub po prostu zachęca do przerzucenia się z tradycyjnego tytoniu na e-papierosy, które są postrzegane jako mniej szkodliwe. Czy rzeczywiście e-papierosy pomagają rzucić palenie i czy są bezpieczne?

Beata Śleszyńska

Chronimy zdrowie nr 11/2019


Wszystkie numery biuletynu znajdziesz tutaj