||

Korespondencja z Torunia. Expo Zdrowie i chrzest

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Expo Zdrowie dla okręgu kujawskiego!

W naszych sercach urodził się pomysł, aby nasz okręg kujawski mógł cieszyć się własną, nowiutką wystawą Expo Zdrowie. W tym celu mocno się modliliśmy i przyszedł kolejny pomysł, aby napisać wniosek o dofinansowanie tego projektu do ASI Polska. Dzięki prowadzeniu Bożemu, hojności ASI Polska, pomocy prywatnego sponsora, lokalnych zborów oraz Diecezji Zachodniej udało się zebrać większość środków finansowych. O resztę zatroszczył się nasz Kościół w Toruniu.

Rozpoczęło się poszukiwanie wszelkich potrzebnych sprzętów i urządzeń medycznych. W jednej z drukarni zamówiliśmy banery, w Internecie zakupiliśmy potrzebny sprzęt medyczny i namioty, zatroszczyliśmy się także o specjalne stanowisko do rejestracji. Ciągle się modliliśmy. Zbór w Toruniu powołał do tego celu grupę modlitewną, w której uczestniczyły również osoby z lokalnych zborów. Zadanie skompletowania wystawy Expo Zdrowie nie było łatwe, z nadzieją wiele tygodni spędziliśmy na poszukiwaniu wszystkich potrzebnych rekwizytów i dodatków, jednak Pan Bóg bez przerwy nam błogosławił i gdy wszystko było już gotowe… nadszedł czas na działanie! Premierowa wystawa Expo Zdrowie odbyła się w Toruniu.

Expo Zdrowie w Toruniu

W niedzielę 16 września na Placu Rapackiego po raz pierwszy w historii Torunia miała miejsce wystawa Expo Zdrowie. Niedzielna wystawa składała się łącznie z dwunastu namiotów – osiem stanowisk podstawowych (wstrzemięźliwość, słońce, powietrze, ćwiczenia, woda, odżywianie, odpoczynek i spokój) oraz cztery dodatkowe. Dodatkowymi atrakcjami na wrześniowym Expo Zdrowie w Toruniu była konsultacja wyników wszystkich badań i wykonanych testów z lekarzem kardiologiem (Edyta z Torunia). Podczas wystawy zorganizowano również stanowisko degustacji zdrowej żywności, gdzie każdy z uczestników mógł posmakować wegetariańskich potraw oraz otrzymać na nie przepisy kulinarne. Dostępne było także stanowisko z darmową literaturą poświęconą tematyce zdrowotnej oraz specjalny duży namiot, gdzie klaun Lolek przy wesołej muzyce prowadził edukacyjne zabawy z dziećmi. Pomysł łączenia wydarzenia prozdrowotnego z atrakcjami dla najmłodszych okazał się strzałem w dziesiątkę – klaun Lolek (w którego rolę wcieliła się Natasza z Torunia) przyciągał dzieciaki muzyką i zabawami ruchowymi, a na pożegnanie wręczał zwierzątko zrobione z baloników. W trakcie, gdy dzieci fantastycznie spędzały czas, rodzice mieli możliwość spokojnie się przebadać.

Wrześniowa wystawa Expo Zdrowie rozpoczęła się o godzinie 11:00 i trwała do 16:00. W ciągu tych pięciu godzin wystawę przeszło 189 osób, które skorzystały z darmowych badań, masażu relaksacyjnego, konsultacji z lekarzem, degustacji zdrowej żywności i darmowej literatury. Pomimo, iż oficjalnym organizatorem tegorocznej wystawy Expo Zdrowie był Kościół Adwentystów Dnia Siódmego w Toruniu, nie spowodowało to żadnych problemów z otrzymaniem honorowego Patronatu Prezydenta Miasta Torunia.

Odbiór wystawy przez uczestników był bardzo pozytywny, wiele osób wyraziło potrzebę organizowania tego typu inicjatyw częściej. Uczestnicy byli żywo zainteresowani tematyką zdrowotną, a wielu z nich pragnęło zmienić swój styl życia, aby poprawić swoje zdrowie i czuć się lepiej. Naszym celem było zainspirowanie ludzi do większej troski o swoje zdrowie i pokazanie im, że to wcale nie jest takie trudne. Po reakcji uczestników wystawy możemy z całą pewnością powiedzieć, że cel ten został osiągnięty. Dzięki Bożemu prowadzeniu stworzyliśmy podstawy dobrych relacji z mieszkańcami i władzami naszego miasta. Organizowanie wystawy Expo Zdrowie pod szyldem naszego Kościoła sprawiło, że wielu ludzi po raz pierwszy w swoim życiu usłyszało o Kościele Adwentystów Dnia Siódmego. Uczestnicy wystawy byli zdumieni i pełni podziwu, że nasz Kościół organizuje takie przydatne akcje społeczne zupełnie za darmo. Pragniemy dalej działać dla mieszkańców Torunia i budować z nimi pozytywne relacje, pokazując nasz Kościół nie jako szorstki i osądzający, ale jako żywy, inspirujący, zainteresowany ludźmi i ich problemami.

Pomysłodawcami i koordynatorami wystawy Expo Zdrowie w Toruniu byli Joasia i Pastor Tomek z Torunia. Jesteśmy niezwykle wdzięczni Panu Bogu za to, że położył nam na sercu misję zdrowotną wśród mieszkańców naszego miasta. Jesteśmy przekonani, że bez Bożego prowadzenia nic z tych planów by nam się nie udało. To wydarzenie to również wielki sukces Zboru w Toruniu, którego członkowie prężnie działali na chwałę Bogu i na rzecz mieszkańców naszego miasta. Expo Zdrowie tworzył i obsługiwał niemal cały Kościół Adwentystów Dnia Siódmego w Toruniu. Jako wolontariusze na stanowiskach pojawiły się zarówno osoby młode, jak i dojrzałe. Największą wytrwałość i entuzjazm widać było u starszych sióstr, które mimo, że od lat mocno schorowane, pojawiły się na Expo Zdrowie i dzielnie obsługiwały stanowisko do pomiaru pojemności płuc. Ile radości i humoru można było doświadczyć na tym stanowisku, dowie się tylko ten, kto to przeżył. Siostry swoim zapałem i energią pokrzepiały i dodawały otuchy wszystkim uczestnikom wystawy. Wspaniale jest działać razem dla Pana Boga, nie ma nic lepszego niż zjednoczenie Kościoła dla wspólnego celu – głoszenia ewangelii i objawiania Bożego charakteru. Jestem szczęśliwa, gdy patrzę na mój Kościół, który prowadzony Duchem Bożym w jedności, z gorliwością i miłością do drugiego człowieka wykonuje pracę misyjną. Dziękuję Ci Panie, że nas powołałeś, dziękuję Ci Kościele, że odpowiedziałeś na Boże wezwanie.

Kluby Zdrowia w Toruniu

Inicjatywa Expo Zdrowie ma swoją kontynuację w postaci pierwszego w historii Torunia Klubu Zdrowia. Pierwsze spotkanie Klubu Zdrowia odbyło się 2 października w Kościele Adwentystów Dnia Siódmego w Toruniu. Prelegentką wykładu była wieloletnia Instruktorka Szkół Zdrowego Gotowania i Doradca Żywieniowy Beata Śleszyńska, która przedstawiła temat: „Zaczynamy od śniadania. Smak i zdrowie w pełnym ziarnie”. Po wykładzie osoby chętne mogły skorzystać z niektórych badań podobnie jak to miało miejsce na wystawie Expo Zdrowie (pomiar ciśnienia, pomiar tkanki tłuszczowej, obliczanie BMI). Dla uczestników wykładu była przygotowana również degustacja zdrowej żywności, którą przygotowały utalentowane osoby z naszego Zboru. W Pierwszym spotkaniu Klubu Zdrowia, mimo nieprzyjaznej pogody za oknem udział wzięło 26 osób, w tym 4 spoza Kościoła. W tym roku planowane są jeszcze dwa spotkania, które poprowadzi Roksana Bilicz (Lifestyle Counselor, Terapeutka zajęciowa).  4 listopada nasza prelegentka przedstawi wykład pt. „Hydroterapia”, a 2 grudnia posłuchamy na temat „Domowej Apteki”. Zapraszamy!

Chrzest w Toruniu

W sobotę, 29 września w Kościele Adwentystów Dnia Siódmego w Toruniu obchodziliśmy dwie uroczystości – Szabat Pański, jak każdego tygodnia, oraz uroczystość Chrztu. Przymierze z Panem Bogiem zdecydowały się zawrzeć cztery osoby – młode małżeństwo Monika i Karol, Bożenka, oraz Łukasz. Karol wraz z żoną Moniką, a także Łukasz to osoby, które poszukiwały prawdziwego kościoła i dzięki Bożemu prowadzeniu odnalazły go. Bożenka natomiast jest owocem działającej od wielu lat we Włocławku Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej, która zajmuje się wydawaniem żywności i wsparciem potrzebujących mieszkańców miasta. Uroczyste łączone Nabożeństwo członków kościoła w Toruniu i we Włocławku było wzruszającym wydarzeniem, w którym uczestniczyli również zainteresowani Adwentyzmem przyjaciele. Od strony muzycznej uroczystość urozmaicił Wojtek grając na fletni Pana, oraz chór Zboru z Włocławka, który poprowadził wspólne uwielbienie śpiewając piękne pieśni campowe. Chrztu udzielał Pastor Jarosław Dzięgielewski, a przygotowanie teologiczne przed chrztem sprawował Pastor Tomek Roszak. Naszym kochanym nowo ochrzczonym życzymy z całego serca Bożych błogosławieństw i życia w łasce i mocy Jezusa Chrystusa! Jesteście stale w naszych modlitwach.
Jeśli i Ty pragniesz zawrzeć przymierze z Panem Bogiem i ochrzcić się w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego, jak polecił nam Pan Jezus – nie zagłuszaj Bożego głosu, Jezus na Ciebie czeka. On umarł i zmartwychwstał również dla Ciebie.

Joanna Krupa-Roszak[/vc_column_text][vc_gallery type=”image_grid” images=”6700,6699,6698,6697,6696,6695,6694,6693″ title=”Expo Zdrowia”][vc_gallery type=”image_grid” images=”6684,6685,6686,6687,6688,6689,6690,6692,6691″ title=”Chrzest”][/vc_column][/vc_row]