||

Kościół otwarty dla dzieci

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

23 kwietnia zbór we Wrocławiu miał przyjemność gościć przedstawicieli innych zborów, którzy przybyli na ogólnopolskie szkolenie „Kościół otwarty dla dzieci”.

Szkolenie prowadzili Clair Sanches (Dyrektor Sekretariatu Dzieci w Wydziale Transeuropejskim KADS) wraz z mężem Johnem. Spotkanie było wielkim błogosławieństwem i inspiracją dla wielu obecnych osób, które chcą się angażować w pracę z dziećmi.

Na wstępie Clair przedstawiła ideę „otwartego kościoła” oraz sposób, w jaki jest ona realizowana w różnych częściach naszego wydziału. Celem stworzenia „otwartego kościoła” jest dotarcie do do dzieci i ich rodziców, należących  do lokalnej społeczności, z propozycją alternatywnego spędzania wolnego czasu. Alternatywnego do siedzenia przed komputerem/konsolą/telewizorem lub wielogodzinnych wypraw do centrów handlowych. Dzieci przyjmują Boga w najprostszy możliwy sposób – na wiarę. Jeśli w dzieciństwie poznali i zaakceptowali Boga, lecz niestety później od Niego odejdą, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w poszukaniu rozwiązania swoich życiowych problemów, powrócą do Tego, który rozwiązywał każde problemy w dzieciństwie, do Boga. Często rodzice nie potrafią rozmawiać z dziećmi o Bogu, natomiast chętnie wysyłają je w miejsca, gdzie dzieci mogą zmierzyć się z tym tematem. Dlatego w naszych zborach powinniśmy wyjść naprzeciw ich potrzebom.

Na podstawie zebranego w wielu krajach doświadczenia, opracowano kilka głównych zasad postępowania, przedstawionych poniżej.

W tworzeniu „otwartego kościoła dla dzieci” bierze udział kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt osób. Potrzebni jesteśmy wszyscy wraz z naszymi darami, talentami, z naszym zaangażowaniem i poczuciem misji, a przede wszystkim z bezinteresowną miłością. Tak jak układanka z puzzli nie wyjdzie, jeśli zabraknie jednego elementu, tak właśnie działania wszystkich członków zboru są niezbędne, by stworzyć w kościele miejsce przyjazne dzieciom i ich rodzicom spoza kościoła.

Clair zaproponowała organizowanie spotkań raz w miesiącu. Spotkania powinny rozpocząć się warsztatami kreatywnymi dla dzieci, dając możliwość włączenia się w zabawę również rodziców. Stanowiłyby one podwalinę do kolejnej części – uwielbienia Boga pieśniami, scenkami, wierszami o Jezusie nawiązującymi do tematyki warsztatów. Kolejną częścią spotkania zazwyczaj jest wspólny posiłek – to czas na zapoznawanie się i zacieśnianie więzi z zaproszonymi gośćmi. Podczas realizacji każdego z punktów programu należy zadbać, o to, by był on okraszony otwartością i troską o potrzeby odwiedzających nas rodzin.

Wrocławskie szkolenie przebiegło w miłej atmosferze, nie zabrakło strawy duchowej i cielesnej. Wykłady, prowadzone przez Clair i Johna Sanches, przeplatane były pieśniami i doświadczeniami Ani i Adama Sobaszków oraz zajęciami warsztatowymi, na których zastanawialiśmy się, jakie role chcielibyśmy pełnić podczas realizacji tego projektu, czym jest gościnność i jak ważna jest nasza jedność w różnorodności. Jezus mówi, że uczyni nas rybakami dusz, my musimy się jedynie poddać działaniu Ducha Świętego, a wtedy wszystko będzie możliwe.
Wierzę, że zdobytą wiedzę zamienimy w praktykę i z Bożym błogosławieństwem, wiele polskich zborów stanie się kościołami otwartymi dla dzieci.[/vc_column_text][vc_gallery type=”image_grid” images=”5793,5794,5795,5796,5797,5798,5799,5800,5801,5802,5803,5804,5805″][/vc_column][/vc_row]