Chronimy Zdrowie – marzec 2024

Marcowy biuletyn zaczynamy informacją, iż 18 marca obchodzimy Europejski Dzień Mózgu. To doskonała okazja, aby wzbogacić swoją wiedzę na temat tego ważnego narządu.

Niestety, Polacy nagminnie zaniedbują zdrowie mózgu, o czym świadczy plaga chorób neurologicznych. Lekarze alarmują, że dramatycznie rośnie liczba przypadków demencji. Według oficjalnych statystyk, w Polsce z tą chorobą zmaga się 600 tys. osób. Jednak specjaliści nie mają wątpliwości, że te dane są nieoszacowane. Pogorszenie sprawności umysłowej jest konsekwencją starzenia, ale upośledzeniu funkcji poznawczych możemy zapobiegać na różne sposoby. Jednym z nich jest dieta. Zbyt często zapominamy o tym, że to właśnie mózg pełni funkcję ośrodka kontroli nad całym ciałem i że on sam jest bardzo wrażliwy na efekty odżywiania. W odniesieniu do mózgu efekty te mają szczególny charakter — dotykają nie tylko fizycznych aspektów jego funkcjonowania, ale również emocji i pośrednio całej naszej osobowości. Tak więc odpowiednia dieta może być potężnym narzędziem poprawiającym nasze funkcje poznawcze.

W kolejnym artykule opisujemy poczucie koherencji — czy świat jest dla mnie spójny?

Okazuje się, że koherentni wykazują większą potrzebę troski o zdrowie, przeświadczenie o poczuciu sensu życia oraz posiadaniu celów, które warto realizować.

A wysoki poziom poczucia koherencji znacząco wpływa na zmniejszenie poziomu odczuwanego stresu, jak również łagodzi negatywne konsekwencje odczuwanego stresu.

A dla naszych Pań, przygotowaliśmy kilka propozycji na zabiegi upiększające z wykorzystaniem mniszka lekarskiego. Wiosna, wiosna — korzystajcie Panie w pełni. Zioło, które każdej wiosny ukrasza wszystkie łąki żółtymi kwiatami, jest tradycyjną rośliną leczniczą i ma również szerokie zastosowanie w kosmetyce. Wybielanie przebarwień, kojenie cery trądzikowej, właściwości przeciwłupieżowe — to tylko niektóre z możliwości, jakimi może pochwalić się mniszek lekarski. Koniecznie sprawdźcie przepisy na domowe kosmetyki z mniszkiem.

Beata Śleszyńska

Do pobrania

Plik Opis
pdf Chronimy Zdrowie – marzec 2024