Chronimy Zdrowie – maj 2023

Piękny maj trochę chłodny w tym roku. Z niecierpliwością czekamy na więcej słońca i ciepełka. A tym czasem zamieszczamy podsumowanie kampanii „Prowadź się zdrowo”.

Od 1 marca do 1 kwietnia w 16 miastach w Polsce została przeprowadzona akcja bezpłatnych badań stłuszczenia wątroby w mobilnych gabinetach, w ramach kampanii „Prowadź się zdrowo”. Nieinwazyjne badanie było wykonywane za pomocą specjalistycznego urządzenia FibroScan. Jak pokazuje analiza danych, wyniki sugerujące stłuszczenie stwierdzono łącznie u 36% badanych osób. Niealkoholowe stłuszczenie wątroby (NAFLD), jest dziś najczęstszą przewlekłą chorobą wątroby i staje się główną przyczyną marskości tego narządu. Tymczasem, jak pokazuje podsumowanie badań diagnostycznych przeprowadzonych w ramach kampanii „Prowadź się zdrowo”, u ponad 40% badanych mężczyzn oraz ponad 31% kobiet, stwierdzono wyniki wskazujące na stłuszczenie wątroby. Warto zauważyć, że częściej dotykało ono mężczyzn, co może być spowodowane m.in. charakterystyczną dla nich otyłością brzuszną. To, że są oni w grupie ryzyka zachorowania na NAFLD, nie idzie jednak w parze z przywiązywaniem wagi do profilaktyki.

W biuletynie znajdziecie Państwo również artykuł o tym jak oswoić lęk. Dręczące obawy, zdenerwowanie, niepokój, czasem paniczne przerażenie. Serce bije mocniej, dłonie się pocą i drżą, brakuje tchu. Tak objawia się lęk. To emocja, która kiedyś pozwalała nam przetrwać w trudnych warunkach. Wysyłała sygnał — uciekaj albo walcz. Dziś często sprawia, że życie staje się nie do zniesienia. Czy lęk można oswoić? Jak to zrobić?
Zapraszam do lektury!

Do pobrania

Plik Opis
pdf Chronimy Zdrowie – maj 2023