Chronimy zdrowie – marzec 2023

Stan zdrowia przyzębia ma wpływ na znacznie więcej obszarów niż tylko jama ustna. Jednym z nich są choroby układu krążenia o czym piszemy w marcowym biuletynie.

Badania wykazały, że pacjenci z chorobami przyzębia są w grupie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, w tym zawału czy choroby wieńcowej. W ramach organizowanej przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne kampanii „Polska mówi aaa…”, należąca do Procter & Gamble marka Oral-B, partner akcji, przez cały marzec edukuje z zakresu prawidłowej higieny jamy ustnej, a także zachęca do skorzystania z 2800 bezpłatnych kontroli stomatologicznych w punktach w całej Polsce.

Oprócz chorób przyzębia, publikujemy ważny wywiad dotyczący problemów emocjonalno-psychicznych wśród dzieci i młodzieży. Według badań 17% dzieci w wieku od 3 do 17 lat ma problemy ze zdrowiem psychicznym. Szacuje się, że szeroko rozumiane zaburzenia depresyjne mogą występować u 20% nastolatków, a niektóre źródła podają, że objawy depresyjne stwierdza się u blisko co trzeciego nastolatka. Okazuje się, że co siódmy ośmiolatek jest niezadowolony ze swojego życia, podobnie jak 13% nastolatków. Jesteśmy jako społeczeństwo w momencie, w którym mierzymy się z ogromnym kryzysem samobójczym. Dane za rok 2022 pokazują niechlubny rekord. Łącznie zanotowano 2031 prób samobójczych dzieci i młodzieży, z czego 150 zakończyło się zgonem. Z danych policji wynika też, że najmłodsze z osób, które podjęły w ubiegłym roku próby samobójcze, miały między 7 a 12 lat. Pomoc jest szczególnie potrzebna młodym ludziom, którzy nie mają jeszcze wypracowanych sposobów radzenia sobie w kryzysach. Ważne jest by zadbać o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży i reagować gdy zobaczymy pierwsze symptomy depresji czy zaburzeń lękowych. Nie bójmy się rozmawiać. Dlatego też, zachęcam do skorzystania z konferencji, która odbędzie się online. Szczegóły w biuletynie.

Beata Śleszyńska

Do pobrania

Plik Opis
pdf Chronimy zdrowie – marzec 2023