Chronimy zdrowie – lipiec i sierpień 2022

Lato to wspaniały okres — piękna pogoda, długie spacery po lasach i łąkach. Cieszymy się dojrzewającym zbożem, pachnącymi i soczystymi owocami. Niestety, lato to też kleszcze a ukąszenie kleszcza może nieść za sobą poważne konsekwencje, ponieważ przenoszą one boreliozę, którą trudno wykryć a jeszcze trudniej jest ją wyleczyć.

Borelioza to nie jedyne zagrożenie ze strony kleszcza — bardzo częste jest również odkleszczowe zapalanie mózgu, którego nie da się wyleczyć, lecz tylko złagodzić objawy. Jak się przed nimi chronić? Najważniejszy jest spokój — pamiętaj, że nie każdy kleszcz przenosi choroby! W Polsce szacuje się, że około 30% kleszczy zarażonych jest boreliozą. Jak więc chronić się przed nimi? Kleszcze nie żyją na drzewach, więc nie skaczą na nas z wysokości. Częściej ukrywają się w trawach lub krzewach. Najczęściej możemy je spotkać na wilgotnych łąkach, lasach czy nad rzeką. Nie lubią one słońca. Najbardziej głodne są one z rana i w południe — i to właśnie wtedy najczęściej atakują.
Kiedy wybierasz się na spacer zachowaj zdrowy rozsądek. Unikaj ścieżek porośniętych gęstymi trawami. Staraj się wtedy nosić długie spodnie oraz bluzkę na długi rękaw. Na głowę zakładaj czapkę lub kapelusz. Kleszcze mogą najpierw znaleźć się na Twoich włosach — dopiero później szukają odpowiedniego miejsca na wpicie się. Najbardziej lubią one wilgotne miejsca, dlatego najczęściej możemy znaleźć je w zgięciach łokci lub pachwinach. Po każdym spacerze w lesie bądź na łące dobrze sprawdź swoją skórę. Poproś kogoś o sprawdzenie Twoich pleców i tyłu nóg.

Co więcej w naszym wakacyjnym biuletynie? Piszemy o skutkach negatywnego myślenia. Zanim przeczytasz ten artykuł pomyśl o tym jak wiele czasu poświęcasz na myślenie o negatywnych i bolesnych sytuacjach, „przeżuwanie” ich w myślach i odgrywanie raz po raz w swojej głowie tego, co w życiu nie wychodzi? Ze statystyk wynika, że aż 80% naszych myśli jest negatywnych, a 95% z nich wciąż powraca. Co ciekawe, im bardziej negatywne jest dane doświadczenie, tym częściej do niego wracamy. Tak jak sępy krążą nad padliną, tak my również jesteśmy przyciągani przez to, co zranione. Powody są różne. Mimo wszystko możesz to świadomie zmienić i podczas całego procesu odkryjesz, że możesz czuć się dobrze i być szczęśliwy bez konieczności ciągłego wracania do przeszłości.

Beata Śleszyńka