Chronimy zdrowie – październik 2020

Tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego przypada w czasie, gdy nasze codzienne życie uległo zmianie w wyniku pandemii COVID-19.

Przed nami wiele wyzwań: dla pracowników służby zdrowia, świadczących opiekę w trudnych warunkach; dla uczniów, przystosowujących się do zajęć w domu i zaniepokojonych o swoją przyszłość; w przypadku osób z chorobami psychicznymi wiele osób doświadcza jeszcze większej izolacji społecznej niż wcześniej; dla wielu utrata kogoś bez możliwości pożegnania. Statystyki dotyczące problemów ze zdrowiem psychicznym na świecie były dramatyczne, a obecna sytuacja epidemiologiczna znacznie je pogarsza. Jak podają eksperci z ONZ — w ciągu kilku ostatnich miesięcy podjęto działania mające na celu wsparcie osób z grupy ryzyka oraz zapewnienie opieki osobom z problemami zdrowia psychicznego, jednak ze względu na skalę problemu ogromna większość potrzeb w tym zakresie pozostaje nierozwiązana.

Zapotrzebowanie na zdrowie psychiczne i wsparcie psychospołeczne wzrośnie w nadchodzących miesiącach i latach. Inwestowanie w programy zdrowia psychicznego na poziomie krajowym i międzynarodowym jest obecnie ważniejsze niż kiedykolwiek — podkreślają eksperci z ONZ. Celem tegorocznej kampanii Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego jest zwiększenie inwestycji w zdrowie psychiczne. Dlatego w biuletynie znajdziecie kolejny artykuł dotyczący zdrowia psychicznego. Tym razem będzie to fragment wywiadu jaki ukazał się w miesięczniku Znaki Czasu z prof. Pawłem Zagożdżonem — lekarzem psychiatrą.

Beata Śleszyńska
redaktor wydania

Do pobrania

Plik Opis
pdf Chronimy zdrowie - październik 2020