|

Ojcowie – film

Zapowiadany przez ostatnie miesiące film adwentystyczny doczekał się polskiej wersji z językowej. Film “Ojcowie” dostępny jest na kanale ORTV Głos Nadziei w serwisie YouTube.

Nagrodzony na włoskim festiwalu, chrześcijańskich filmów dokumentalnych produkcja [pisaliśmy o tym kilka miesięcy temu-link tutaj] opowiada historie sześciu ojców. Adwentystyczny biznesmen z Australii i ojciec dwóch synów, Justin Stafford, to jeden z sześciu ojców występujących w filmie “Ojcowie”. W filmie występują także ojcowie z Kuby, Hiszpanii, Libanu, Republiki Południowej Afryki i Korei Południowej. Dokument jest efektem współpracy dwóch wydziałów Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego: Transeuropejskiego (którego częścią jest Polska) oraz Intereuropejskiego.

– Celem projektu, który obejmuje film jak i książkę, jest stworzenie materiałów, które mogą inspirować i motywować rodziny oraz pokazywać znaczenie ojców we współczesnym społeczeństwie. – podkreśla Adrian Dure, reżyser filmu. – Dokument pokazuje życie i typy relacji sześciu ojców z sześciu różnych – także pod względem kulturowym – krajów, z ich dziećmi. Główną ideą filmu jest podkreślenie roli ojca. – Chcemy pokazać wartość bycia ojcem dla rodzin na całym świecie. Ważny jest również aspekt kulturowy, aby dostrzec różnice i podobieństwa między rodzinami. – podkreśla Dure.

Dlaczego w filmie poruszono rolę ojca? – Ojcowie odgrywają naprawdę ważną rolę w rodzinie – zaznacza Duré. – Niektóre obowiązki są charakterystyczne tylko dla ojców, a niektóre role matek ojcowie wykonują zupełnie inaczej. Postanowiliśmy stworzyć specjalny materiał poświęcony ojcom, aby był inspiracją dla innych i podkreślał szczególny przywilej bycia ojcem – powiedział Duré.

Ojcostwo jest wyjątkowym doświadczeniem, ale jednocześnie ogromną odpowiedzialnością. Być ojcem to przywilej i coś naprawdę poważnego. Wielu ojców a także rodzin na całym świecie, potrzebuje więcej informacji na temat znaczenia bycia ojcem we współczesnym społeczeństwie. Często kobiety wcielają się w niezliczone role, przyjmując na siebie także odpowiedzialność, która powinna należeć do mężczyzn. Takie sytuacje są wynikiem zmian społecznych ale także braku odpowiedzialności ze strony ojców. Wiele mówi się zatem o roli matki a mniej o wartości ojcostwa. Uznając tę ​​potrzebę, celem filmu “Fathers” było stworzenie materiału, który zwróci uwagę rodzin na relacje, jakie powinny łączyć dzieci z ich ojcami i jak wpływają one na ich przyszłość.

DK.