Zalecenia Zarządu Kościoła
Warszawa, dn. 25 marca 2020 roku
ZALECENIA ZARZĄDU KOŚCIOŁA ADWENTYSTÓW DNIA SIÓDMEGO
W ZWIĄZKU Z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA ZDROWIA
Z DNIA 24 MARCA 2020 ROKU
W związku z wejściem w życie w dniu 25 marca Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2020 roku zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii i wprowadzeniem dodatkowych ograniczeń życia publicznego, w tym organizacji uroczystości religijnych, Zarząd Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w RP zaleca, co następuje:
I. Posłuszeństwo wyznawców przepisom państwowym
- Apelujemy do wyznawców o posłuszeństwo rozporządzeniom władz państwowych oraz odpowiedzialne zachowanie w świetle stanu epidemii. W szczególności apelujemy o pozostanie w domach i ograniczenie wychodzenia na zewnątrz jedynie do sytuacji niezbędnie koniecznych wymienionych w ww. rozporządzeniu Ministra Zdrowia.
- Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi skutków i metod postępowania w przypadku zarażenia wirusem SARS-Cov-2, które można znaleźć na: https://www.gov.pl/web/koronawirus.
- Apelujemy o natychmiastowe zgłaszanie telefoniczne służbom sanitarnym sytuacji zaobserwowania u siebie objawów wskazujących na zarażenie wirusem SARS-Cov-2. Zgłoszenia należy kierować na infolinię: 800 190 590.
II. Nabożeństwa i spotkania w Kościele
- Diecezje powinny natychmiast zawiesić organizację nabożeństw i innych spotkań zborowych we wszystkich zborach Kościoła. Zachęcamy wyznawców do korzystania z nabożeństw transmitowanych w internecie
- W przypadku organizacji transmisji przez internet nabożeństw, w tym pogrzebowych i ślubnych, w uroczystości może uczestniczyć maksymalnie 5 osób, nie włączając w tę liczbę osób prowadzących uroczystość.
- Nabożeństwa pogrzebowe powinni prowadzić duchowni w miejscu ich stałej służby. Należy zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa sanitarnego. Uroczystości powinny być krótkie, a po ich zakończeniu togi pogrzebowe należy w miarę możliwości oddać do pralni.
III. Służba duchownych i pracowników Kościoła
- Służba duchownych powinna odbywać się w trybie zdalnym, poza koniecznymi przypadkami kontaktów osobistych, gdyż stosownie do ww. rozporządzenia Ministra Zdrowia przemieszczanie się osób jest obecnie zakazane, z wyjątkiem przemieszczania się w celu sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności i obrzędów religijnych.
- Pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę (administracyjni) Kościoła i jego jednostek też w miarę możliwości każdej jednostki powinni pracować zdalnie lub oczekiwać w domu w gotowości do wykonania swoich obowiązków w miejscu pracy.
- Bezpośrednią opieką duszpasterską powinny być objęte osoby, które wymagają pomocy w zaopatrzeniu w podstawowe produkty (żywność, lekarstwa, środki higieniczne). Taka opieka w świetle ww. rozporządzenia może być traktowana jako czynność religijna lub świadczenie wolontaryjne i jako takie należy do wyjątków pozwalających na przemieszczanie się.
- Podczas wykonywania służby wymagającej opuszczenia domu pastorzy powinni mieć przy sobie legitymację duchownego, by móc ją okazać na żądanie funkcjonariuszy władz sprawdzających cel przebywania poza domem.
- W przypadku absolutnie niezbędnych podróży należy w miarę możliwości używać prywatnego samochodu osobowego.
- Duchowni oraz diakoni i diakonisy powinni ściśle współpracować ze służbami wolontaryjnymi Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej oraz Związku Harcerstwa Adwentystycznego w celu koordynacji prac wolontaryjnych.
- Szczegółowe zasady dotyczące służb wolontaryjnej zostały zawarte w Wytycznych dotyczących pracy wolontariuszy i pracowników w stanie zagrożenia epidemicznego oraz w stanie epidemii opracowanych przez Chrześcijańską Służbę Charytatywną.
Powyższe zalecenia obowiązują od dnia 25 marca do 11 kwietnia z możliwością ich przedłużenia.
Gorąco apelujemy o niepoddawanie się złym myślom, ani wpływom różnych teorii spiskowych i ich nierozpowszechnianie, co jedynie wzmaga w ludziach niepokój, podczas gdy jako adwentyści dnia siódmego mamy być znani jako ludzie pokoju, nadziei i modlitwy.
Dlatego zachęcamy wszystkich wyznawców do wytrwałej modlitwy o Bożą ochronę dla naszego kraju, o chorych, lekarzy i wszystkie osoby biorące udział w ratowaniu zdrowia i życia innych ludzi oraz zaspokajaniu ich niezbędnych potrzeb. Módlmy się o mądrość dla władz publicznych. Prosimy o modlitwy o Kościół. W tym trudnym czasie bądźmy wszyscy jeszcze bardziej niż zwykle cierpliwi, jeszcze bardziej wytrwali i jeszcze bardziej wrażliwi na potrzeby innych ludzi.
Zarząd Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w RP