|

Biwak Chorągwi Zachodniej

W dniach od 04 do 07.06.2015r w Radochowie odbył się biwak harcerski i zuchowy Chorągwi Zachodniej. Wzięli w nim udział harcerze i zuchy z drużyny „Puszczyki” Kotlina Kłodzka, harcerze z drużyny „ Gryfici” Szczecin oraz przedstawiciel drużyny „Irbisy” Poznań. Razem z rodzicami (nie licząc gości) było nas ok. 40 osób.

Tematem przewodnim biwaku zuchów były „Podróże Koziołka Matołka”, a program ułożyła Anna Sobaszek. Harcerze natomiast ruszyli w „ Maszynie czasu” przez całą historię biblijną naszej planety od doskonałego stworzenia po Nową Ziemię. Wieczorne gawędy przy ognisku prowadził na ten temat kapelan drużyny „Puszczyki” Adam Sobaszek (jego 2 gitary były bardzo pomocne podczas wspólnych śpiewów). Zastępowymi zuchów były Małgorzata Kania  i Dorota Kania. Zastępowym męskiej grupy harcerzy Krzysztof Stasiak, żeńskiej Aleksandra Stasiak. Komendant Grzegorz Świątek i oboźny Grzegorz Rybacki wraz z organizatorem Bartoszem Sobaszkiem pilnowali porządku i ładu na obozowisku.

Hasłem przewodnim naszego biwaku była refleksja: Gdzie zdążasz do Pacanowa czy Królestwa Bożego? Czy zmierzasz zgodnie z historią biblijną do Nowego Świata, w którym Królem jest prawdziwy Bóg? Jak wiedza biblijna wpływa na to dokąd zajdziemy?

Zuchy wykonały swój własny szyld biwakowy, nauczyły się hymnu biwakowego o Koziołku i wyruszyły z mapą w ciężką, stromą i krętą podróż górskimi szlakami pełną przygód. Podczas tej pasjonującej gry terenowej spotkały postaci z bajki. Wykonywały wiele pracochłonnych zadań zapisanych w listach misternie ukrytych w zaroślach drzew. Odkryły także chiński świat wraz z jego alfabetem, strojem i kulturą. Dzielnie pomagały przy posiłkach (nawet zrobiły własnoręcznie deser) oraz dużo śpiewały i grały na instrumentach. Dzięki temu wróciły do domów z nowymi sprawnościami: kuchenne zabawy i muzyk.

Harcerze w tym czasie mieli swój program: zwiedzali niezwykłe zakątki Narodowego Parku Gór Stołowych – dowodu wodnych zniszczeń potopu biblijnego. Sprawdzali swoje zdolności w grach terenowych zarówno w dzień jak i nocą!!! Niezapomnianymi atrakcjami dla wszystkich uczestników była wizyta w Jaskini Radochowskiej (przechodziliśmy ciemnymi, jak również miejscami bardzo wąskimi korytarzami) oraz gry i zabawy sprawnościowe (np. wojna na balony z wodą, pojedynki z piłkami i inne). Pogoda była przepiękna!

W sobotę mieliśmy nabożeństwo z kazaniem naszego kapelana pt.: „ Powrót  do przyszłości”. Wtedy odbyła się również uroczystość zaprzysiężenia nowych zuchów i harcerzy do drużyny Kotliny Kłodzkiej.

Czekamy na kolejny biwak Uśmiech